Shendetesi

Mjekët Vendosin “Dorën Në Zjaarr” Për Këtë Recetë; Zhytni 150 Gr Rrush Të Thatë Në Ujë Dhe Pijeni Në Mëngjes; Ja Çfarë Ndodh Me Trupin

Mëlçia është organi që pastron trupin nga tokksiina dhe eliminon jashtë këtij të fundit substtancaat e dëmmshmee. Një regjim i pashëndetshëm ushqimor, konsumi i tepruar i alkkooliit, ushqimeve të skuuqura, me shumë kripë, apo sheqer, ngadalësojnë gjithashtu punën e “motorrit të organzimit”. Këto zakone mund të shkaktojnë dëmttimee të mëlçisë me kalimin e kohës, ndaj […]

Lajme Shendetesi

Sa i rrezikshëm është varianti indian i koronavirusit?

Përmes lidhjes mes dy mutantëve, varianti indian i virusit mund ta anashkalojë sistemin imunitar të trupit. Edhe të vaksinuarit si edhe të shëruarit mund të infektohen më lehtë me këtë mutacion të dyfishtë. Varianti indian i virusit Corona, i njohur si B.1.617 shfaq dy ndryshime të rëndësishme gjenetike në proteinën e tij sipërfaqësore. E484Q dhe […]

Shendetesi

Këto janë ilaçet që mund t’i përdorni kur jeni duke agjëruar

Muaji i shenjtë mysliman i Ramazanit filloi këtë javë dhe, në të gjithë botën, ata që respektojnë besimin islam do të agjërojnë nga lindja në perëndim të diellit. Përgjatë viteve, disa mite dhe keqkuptime kanë ndjekur këtë muaj të shenjtë, ndonëse janë mendime të hapura për interpretim. “Larja e dhëmbëve e prish agjërimin” Shabbir Hassan, […]

Shendetesi

Ja pse duhet të hani çdo ditë banane

Arsyet e shumta pse duhet të hani çdo ditë banane. Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend. Por përfitimet e këtij fruti janë të shumta. Banania është mjaft e shijshme. Ajo i jep trupit tonë të gjithë ato gjërat e […]